O ÚTULKU


V roku 2000 vznikla občianska iniciatíva, ktorú podpísalo 1 500 občanov Ružomberka. Na jej základe sa v meste podarilo presadiť myšlienku založenia útulku pre stratených a túlavých psov v Bielom Potoku. Nebol to ľahký proces, nakoľko prvý útulok na Slovensku – ešte starší ako Sloboda zvierat, ktorý taktiež vznikol v Ružomberku – neskončil dobre. Za pomoci poslancov mestského zastupiteľstva a veľkého množstva ďalších ochotných ľudí však nakoniec v roku 2002 už existoval. Momentálne ho teda prevádzkuje neziskové občianské združenie pracujúce pod vedením pani Oľgi Lizákovej. Veľká vďaka za jeho existenciu patrí najmä mestu, obyvateľom mesta, ktorí mu na prevádzku poskytli 2 % zo svojich daní, a veľmi dobrej spolupráci s mestskou políciou, ktorá pracuje na programe odchytu zatúlaných alebo vyhodených psov 24 hodín.


OZ Centrum nájdených zvierat, ktoré je zriaďovateľom a aj prevádzkovateľom Ružomberského útulku, je nezisková organizácia, fungujúca z finančných, ale aj materiálnych darov. Vďaka týmto darom a nášmu úsiliu sa snažíme vytvárať čo najlepšie podmienky pre zvieratá, ktoré boli odvrhnuté, vyhodené na ulicu a vo veľkej miere kruto týrané. Každý psík ma zabezpečenú veterinárnu starostlivosť, čo nie je lacná záležitosť. Samozrejme každý deň stravu. Za finančné príspevky sa v prvom rade financuje veterinárna starostlivosť (vakcinácie, kastrácie, čipovania plus liečba) kupujú sa lieky, strava a ďalšie veci potrebné na chod útulku (metly, dezinfekčné prostriedky, materiál potrebný na opravu a údržbu kotercov, i na výstavbu nových kotercov……)

V útulku nás môžete navštíviť každý deň, sme tam pravidelne od 9:00 do 17.00 hod. (počas zimy len do 16.00), avšak najideálnejšie je prísť poobede, pretože ráno sa čistia koterce a kŕmia zvieratá. Taktiež je potrebné sa ozvať vopred, či už emailom, cez Facebook alebo priamo zavolať na naše kontaktné čísla.

Ak by ste nám chceli pomôcť uvítame hlavne:

– deky a plachty (matrace, vankúše a iné materiály s výplňou neberieme, pretože psíky to okamžite roztrhajú)
– granule a konzervy (Eminent, Brit, Trainer, Profine….supermarketové krmivo pre psíkov nie je vhodné, pretože má vysoké dávkovanie = okamžite sa minie, a psíky z neho hnačkujú = výdavky za veterinára, takže je pre nás výhodnejšie doniesť radšej jedno vrecko kvalitnejších (majú nižšie dávkovanie a vyššiu výživovú hodnotu, ktoré psíky väčšinou sa zotavujúce zo zlého zdravotného stavu potrebujú) ako viacero tzv. ´´hypermarketoviek´´. Ak však predsa len zablúdite do nejakého obchodného centra, namiesto značiek CBA, Tesco a Lidl radšej uvítame Chappi alebo Darling )
– rôzne pamlsky, hračky, pelechy, dezinfekčné prostriedky….
– finančnú pomoc na naše číslo účtu: 4320031509/3100, IBAN:  SK46 3100 0000 0043 2003 1509
– samozrejme, môžete prísť vziať aj nejakého chlpáča na prechádzku :) Je nutné sa však vopred ohlásiť a neplnoleté deti musia byť v sprievode dospelej osoby.