PODMIENKY ADOPCIE


Ako si adoptovať zvieratko?

Stačí sa prísť pozrieť do útulku alebo zavolať na naše čísla :)  My vám ochotne poradíme, ktoré zo zvierat by sa k vám hodilo a spĺňalo by vaše predstavy.

K samotnej adopcii budete potrebovať:

  • ·         občiansky preukaz ( nie je možné adoptovať psíka človeku mladšiemu ako 18 rokov) 
  • ·         vodítko, obojok, prípadne prenosku (aby sa nestalo, že vám zvieratko hneď ujde)

Podmieky pre zverenie psa do starostlivosti

Z útulku si možno prevziať psa do vlastnej starostlivosti za splnenia nasledujúcich podmienok:

– platný OP

– vek nad 18 rokov 

vhodné chovné podmienky:

– v prípade, že psík bude bývať vonku, potrebuje zateplenú búdku adekvátnych rozmerov, najlepšie vyvýšenú. A samozrejme oplotenie celého pozemku.

– ak bude psík vonku vo voliére – treba dodržiavať hygienické podmienky, v ktorých bude bývať, a taktiež psíka treba venčiť! Voliéra musí byť vybavená zateplenou búdou adekvátnych rozmerov – ideálne vyvýšená nad zemou (vlhko, chlad). Výbeh v ktorom sa bude zviera pohybovať musí byť oplotený.

– psík v byte – pravidelne venčený. Nezabúdajme na to, že pes je spoločenské zviera, a samota pre neho nie je ideálny stav. Preto sa mu musíme venovať, psík musí mať svoj peliešok, hračky, a ak od neho budeme chcieť, aby nás poslúchal, budeme mu musieť
venovať čas potrebný k práci s ním. No ak chceme, aby nás psík poslúchal rád, a nie zo strachu, nezabúdajme na to, ako veľa robí odmena, a nie trest! O správnej výchove psíka existuje mnoho jednak knižných publikácií, alebo internetových stránok zaoberajúcich sa pozitívnou motiváciou.

– krmivo a strava – každodenná – vhodná pre psa, mačičku… O tom, čo je vhodné pre to ktoré zvieratko Vás radi informujeme priamo u nás, inak Vám dostatočné množstvo informácií určite rád poskytne aj ošetrujúci veterinár.

– pravidelné prehliadky u veterinára – či už kontrola zdravotného stavu, alebo nepovinné, či zo zákona povinné očkovania – besnota. Ďalej pravidelné odčervovanie, starostlivosť o psíka v rámci zbavovania sa parazitov, starostlivosť o chrup atď..

– ak máme šteniatko, či nemáme nijaké skúsenosti so zvieraťom, ktoré sme si adoptovali, odporúčame si najprv naštudovať všetko čo je potrebné pre jeho chov, takisto by sme sa mali vzdelávať aspoň v základoch o tom, ako sa zvieratko správa, aby sme rozumeli jeho signálom, jeho reči. Je vhodné chodiť k jednému veterinárovi, ktorý bude poznať zdravotnú genézu Vášho psíka či mačičky.

 

Pre všetkých našich zverencov hľadáme domovy, kde z nich budú právoplatní členovia rodiny a to aj pri rôznych životných udalostiach ktoré môžu nastať (sťahovanie, zmena práce, narodenie dieťaťa, odchod do zahraničia..) ich neopustia. Ak sa však stane, že si zvieratko z rôznych dôvodov už nebudete môcť ďalej nechať doneste nám ho naspäť do útulku, kde dohliadneme na výber správnej, novej rodiny.

Čo sa týka samotného osvojenia, zvieratko si po vypísaní protokolu o adopcii môžete hneď v ten deň zobrať domov. Zvieratá sú veterinárne prehliadnuté, prešli karanténou, sú odčervené, čipované a riadne vakcinované, o čom hovorí aj očkovací preukaz, ktorý dostanete pri adopcii. Samozrejme, každé dospelé zviera je aj vykastrované, pri šteniatkach je jednou z podmienok adopcie kastrácia vo vhodnom veku. Psíka alebo mačičku si môžete vybrať aj cez internet na tejto stránke, sú tu všetky dôležité informácie. Ak máte vybrané týmto spôsobom, je však potrebné zavolať prípadne získať viac informácii/poradiť sa, na tel. čísle 0905 820 826, alebo 0915 625 157. Je možné nás kontaktovať aj emailom – utulokrk@gmail.com, avšak telefonický rozhovor je podmienkou.  Po psíka/mačičku je však nutné si prísť osobne do útulku (alebo do dočasnej opatery ak sa v nej zvieratko momentálne nachádza), prevozy cez cudzie osoby nerobíme alebo len vo veľmi výnimočných prípadoch (ak osvojiteľa napríklad už poznáme, alebo sa jedná o veľmi akútny prípad – chorý alebo starý psík, prípadne taký, ktorý pobyt v útulku znáša extrémne zle).
Adopčný poplatok nemáme pevne stanovený. Avšak vzhľadom na to, že psíky sú kompletne veterinárne ošetrené, čo nie je zadarmo :) požadujeme aspoň dobrovoľný príspevok – t.j. dáte toľko, koľko uznáte za vhodné :)

Psík je na celý život, nie len na chvíľu!
Uvedomte si, že vaše rozhodnutie musí byť zodpovedné. Zvážte vždy či sú vaše možnosti a podmienky keď budete zvieratko chovať vhodné. Či máte dostatok času, priestoru aj finančných prostriedkov. Nevyberajte očami, ale srdcom! Dajte si poradiť či dané plemeno resp. povaha psíka bude pre vás a vaše možnosti vhodná.
Mať psa nie je vec krátkodobá. Tak isto veľkosť zvieraťa, pohlavie, dĺžka srsti, rasa či ne-rasa často krát rozhoduje. To všetko sú otázky, s ktorými odpoveďou vám radi pomôžeme, s cieľom nájsť pre seba a svojich blízkych toho naj spoločníka.
Verte, že zvieratá z útulku denne čakajú na druhú šancu a pokiaľ im prejavíte lásku, odmenia sa vám svojou vernosťou a závislosťou na vás, ktorá zvyčajne prerastie do obojstrannej. Váš psík sa stane súčasťou vašej rodiny, priateľom, ochrancom, spoločníkom, utešiteľom i kamošom pre zábavu. Pravdepodobne sa budete čudovať ako ste mohli tak dlho žiť bez neho.